Prosjekt nytt hovedkontor
Her finner du spørsmål og svar knyttet til arbeidet med å etablere et nytt hovedkontor for NRK i hovedstadsområdet.
Svar: NRK trenger et bygg som er mindre, enklere og mer moderne og som bidrar til mer innovasjon og samarbeid på tvers av organisasjonen. NRK har hatt det fantastisk på Marienlyst i over 80 år, og det er skapt mye historie i løpet av disse årene. Nå ser vi at de store endringene i publikums medievaner og stadig sterkere konkurranse fra internasjonale aktører stiller nye krav til oss.
Det første NRK undersøkte, var om det var mulig å oppfylle disse kravene på Marienlyst. Det var det ikke. Det ville blitt veldig dyrt for NRK og en stor belastning for de ansatte, som ville måtte flytte minst tre ganger i løpet av en ombyggingsperiode.
Det er salget av Marienlyst som skal finansiere etableringen av et nytt hovedkontor for NRK.
NRK trenger nye løsninger
Bygningene på Marienlyst er for store, ressurskrevende og lite miljøvennlige. Av en bygningsmasse på 111 000 kvadratmeter, er hele 12 000 av dem korridorer. NRK trenger ikke lengre store rom til redigering, oppbevaring av videoruller eller en hel etasje til kabler. Dagens løsninger tar mye mindre plass.
Dagens bygninger innebærer at NRK «fyrer for kråkene», både i form av generelt strømforbruk og oppvarming/kjøling. Med 72 ulike innganger er bygningene også vanskelig å sikre.
Med et moderne, fleksibelt og effektivt bygg er det nok med rundt halvparten så stor bygningsmasse som NRK har i dag på Marienlyst, og det kan bygges mer hensiktsmessig.
Et nytt hovedkontor vil bygge opp under NRKs mål om å være en allmennkringkaster som tar i bruk og utvikler ny teknologi, som leverer norske produksjoner i verdensklasse, og som gir gode rammer for å utvikle organisasjonen videre.
Komme tettere på publikum
NRK ønsker å ha mer dialog og kontakt med folk. Men Marienlyst fremstår i dag lite tilgjengelig for publikum. Et nytt NRK-bygg kan bidra positivt i nærmiljøet, og legge bedre til rette for den dialogen NRK ønsker å ha.
Se nrk.no/flytte-info/ for mer om bakgrunnen og oppdatert informasjon om planene for Marienlyst og nytt hovedkontor for NRK.
Svar: NRK eier Marienlyst og bestemmer når vi vil flytte, på den måten styrer vi dette selv. Men NRKs vurdering er at det haster fordi vi ikke kan leve med lokaler som ikke legger til rette for innovasjon og innebærer svært høye driftskostnader. NRK må samle kreftene, både medarbeidernes ressurser og de økonomiske, for å møte endringene i mediebildet med det beste innholdet.
Svar: NRK har stor tro på at vi skal lykkes med flytteplanene. Vi har gjort et grundig arbeid for å finne ut hvordan tomten skal komme Oslo til gode. Skulle det likevel vise seg at flytting ikke er mulig, må vi ta det når det kommer.
Svar: Det var det første NRK undersøkte. Resultatet viste at det ville innebære flere flyttinger og en altfor stor belastning for både medarbeiderne og innholdsproduksjonen. Et nytt hovedkontor for NRK et annet sted vil være finansiert av salget av Marienlyst. NRK ville ikke hatt noen finanseringkilde for en ombygging på Marienlyst.
Svar: Når et planprogram er vedtatt, får NRK en god indikasjon på verdien av Marienlystområdet. Da kan NRK virkelig begynne å se på aktuelle tomter.
Svar: Det vet vi ikke. Dette er et av de viktigste spørsmålene vi må finne svar på i tiden som kommer.
Svar: Et nytt bygg vil gjøre at NRK lettere kan ta i bruk ny teknologi og drive innovasjon. NRK vil bruke mest mulig av inntektene på innhold til publikum.
I dag bruker NRK store beløp hvert år på oppvarming, ventilasjon, vedlikehold og ombygging. Et nytt bygg vil være mer kostnadseffektivt og miljøvennlig.
Svar: I utgangspunktet ser vi for oss at vi skal inn i et nytt bygg. Men det er ikke helt utelukket å flytte inn i et eksisterende om vi ser at det kan svare på NRKs framtidige behov.
Svar: Prisestimatene er så langt så omtrentlige at vi ikke ønsker å gå ut med dem. Å gå ut med et prisestimat kan i tillegg svekke NRKs forhandlingsposisjon ved kjøp av ny tomt.
Svar: Av hensyn til den fremtidige salgprosessen ønsker ikke NRK å gå ut med en sum offentlig. Det blir uansett kun spekulasjoner.
Svar: Det vil avhenge av markedet og hvor stor andel boliger som kan bygges på Marienlyst. Men det er også andre faktorer i regnestykket, blant annet vil driftskostnadene i et nytt bygg være vesentlig lavere enn de vi har på Marienlyst i dag.
Svar: Vi er avhengig av å få en pris for Marienlysttomten som kan finansiere bygging av nytt hovedkontor.
Svar: Siden NRK ikke har solgt Marienlyst, og vi ikke vet hvor vi skal, er det knyttet stor usikkerhet til tidsplanen. Men vår ambisjon er å være på plass i nytt hovedkontor innen utgangen av 2024.
Svar: Salg av NRKs eiendom på Marienlyst skal finansiere nytt hovedkontor. Vi har stor forståelse for at Universitetet og andre av naboene våre har meninger om hvordan dette området bør utvikles. Men vi tror det blir vanskelig for NRK å flytte om store deler av området ikke kan bebygges med boliger.
Det er det vanskelig å svare helt konkret på. NRKs planforslag er å åpne opp Marienlyst for byens befolkning og gi plass til 107 000 kvadratmeter boligareal, nye torg og møteplasser, store grøntarealer og ny næringsvirksomhet.
Det fredede Kringkastingshuset med Store Studio og tilknyttede grøntområder vil bli bevart og transformert til ny bruk innenfor de rammene fredningen gir.
Faktisk utforming av området og nøyaktig antall på boliger avgjøres av hvordan den endelige reguleringsplanen blir, og hva en fremtidig utbygger gjør.
Et planprogram er første steg i en omregulering av et område. Planprogrammet viser hvordan området kan bli. NRK har lagt frem forslag til planprogram for Marienlyst.
Planprogrammet fastsettes av Plan- og bygningsetaten etter at det er lagt frem for byråd for byutvikling. Det fastsatte planprogrammet legges så til grunn for videre arbeid med en reguleringsplan, som er prosessen der de konkrete og juridiske føringene for utviklingen legges.
NRKs planforslag er å åpne opp Marienlyst for byens befolkning og gi plass til 107 000 kvadratmeter boligareal, nye torg og møteplasser, store grøntarealer og ny næringsvirksomhet.
Det fredede Kringkastingshuset med Store Studio og tilknyttede grøntområder vil bli bevart og transformert til ny bruk innenfor de rammene fredningen gir.
-
-
-
Mer om bakgrunn og oppdatert informasjon om planene for Marienlyst og nytt hovedkontor for NRK – se nrk.no/flytte-info/.
Plan og bygningsetaten må fastsette et planprogram for Marienlyst. Det kan skje før sommeren 2019. Da vil NRK starte salgsprosessen.
En ny eier må ha en ferdig reguleringsplan for området før bygging kan starte. Den fremtidige utbyggeren vil kunne svare på hvor lang tid utbyggingen tar.