Radioteatre lagt ut i NRK Radio i 2019

    Her er en oversikt over Radioteater fra arkivet som er publisert i NRK Radio i 2019.

    27.12«Heisen til 18. etasje» av Lucille Fletcher (spennende thriller med overraskende vending – 1949)
    «Alle tiders familieportrett» av Edith Thronsen (humoristisk for barn – 1962)
    «Fridtjof Nansen: En helt fra vår egen tid» av Joachim Ahlemann (drama om Nansens polekspedisjon – 1942)
    20.12Skjulte fiender av Lawrence Meyer (politisk thriller fra pressemiljø i Washington – 1980)
    Den blå kjelken av Edith Thronsen Ranum (koselig vinterhistorie for barn – 1971)
    Brødrene Karamasov av Fjodor Dostojevskij (klassisk familiedrama om skyld, ansvar og det ondes problem – 1965)
    13.12Tiger i tåken av Margery Allingham (klassisk krimgrøsser fra etterkrigstidens London – 1987)
    Skatten på Montserrat av Sissel Lange-Nielsen (spenning for barn fra 1000-tallet – 1966)
    Du grøne, glitrande tre av Arthur Klæbo (humoristisk julehørespill – 1952)
    06.12Retten er satt av Henry Cecil (krim og utpressing fra rettssalen – 1980)
    Skogvill av Nils-Reinhardt Christensen (spenning for ungdom fra en fjern tid – 1957)
    Verdens eldste såpeopera av Yngvil Kiran og Berit Hedemann (dokudrama fra vikingtiden på Island – 1988)
    29.11Kriminalassistent Hornleighs kryssforhør av Hans W. Priwin (kriminalspøk – 1937)
    Baker i hardt vær av Edith Thronsen og Ragnhild Knagenhjelm (syngespill for barn – 1963)
    Damm, et spill av Terje Hoel (drama – 1975)
    22.11Grevling i grålysinga av Edward Boyd (krim fra terroristmiljø – 1978)
    Bjørn og fotballen av Kaj Relster (barn – 1963)
    Han med hatten er Texaco Stovner av Otto Jespersen (humorkrim fra Revolvermagasinet – 1990)
    15.11Malkersaken av Arild Feldborg (krimgåte fra virkeligheten – 1968)
    Og snøballen rullet av Edith Ranum (spenning for barn og ungdom – 1962)
    Tidsmaskin i Technicolor av Harry Harrison (science fiction fra Hollywood – 1986)
    08.11Laura av Vera Caspary (klassisk detektivthriller – 1989)
    Tåkehav av Berit Brænne (spenning for barn – 1962)
    I kamp om tungtvannet av Tor Strand (dokudrama fra andre verdenskrig – 1966)
    01.11Mannen som gikk opp i røyk av Maj Sjöwall & Per Wahlöö (krim med Martin Beck – 1977)
    Stridshesten av Harry Kullman (spenning for ungdom – 1983)
    Gjøngehøvdingen av Carit Etlar (historisk krigsdrama fra 1600-tallet – 1958)  
    25.10Grøssere fra Nattradioen av diverse forfattere (15 skumle minikrim – 1973)
    Kaperhavn av Kåre Zakariassen (spenning for barn – 1965)
    Sam og Queenie av Don Haworth (muntert klassedrama med alvorlige undertoner – 1976)
    18.10I mørket er alle ulver grå av Gunnar Staalesen (krim med Varg Veum – 1993)
    Sjørøverøya av John Rowe Townsend (spenning for barn – 1970)
    Yang Tse Lyse og jungelskattens forbannelse av Otto Jespersen (humorføljetong fra Revolvermagasinet – 1990)
    11.10Fredløs blant de døde av André Bjerke m/flere (krim fra Oslos vestkant – 1988)
    Oliver Twist av Charles Dickens (klassiker fra Londons underverden på 1800-tallet – 1987)
    Njåls saga: Gunnar frå Lidarende dramatisert av Tormod Skagestad (historisk drama fra Island på 900-tallet – 1973)
    04.10Spionen av Michael Grundt Spang (spionkrim fra den kalde krigens dager – 1985)
    Lydbåndopptaket av Philip Newth (finurlig krimgåte for barn og ungdom – 1981)
    Basta! Basta! av Rune Moberg (humordrama fra avismiljø – 1972)
    27.09Sherlock Holmes – eldre historier av Sir Arthur Conan Doyle (tre kriminalhørespill – 1964)
    Dragen Theo og ridderne av det runde bord av John Hollen (fantasifullt drama for barn – 1978)
    Revolusjon og kultur – seks hørespill fra Kina av diverse forfattere (drama fra det moderne Kina – 1989)
    20.09Sherlock Holmes – eldre historier av Sir Arthur Conan Doyle (ti kriminalhørespill – 1963)
    Barskinger på Brånåsen av Ebba Haslund (spenning for barn og ungdom – 1962)
    Flipper av Brynjar Aa (prisbelønt drama om rotløs ung mann – 1987)
    13.09Lotusspiserne av Stanley G. Weinbaum (science fiction-krim fra Venus 1980)
    Mistenkt av Gunnel Beckman (spenning for barn og ungdom – 1967)
    Løvehjerter av Tobsha Learner (drama om ensomhet, løver og kjærlighet – 1994)
    06.09Instituttet av Staffan Westerlund (krimdrama fra forskningsmiljø – 1991)
    Eventyret med Fia av Eva Hjelm (koselig drama for barn – 1969)
    Tåkeluren av Ray Bradbury (science fiction-klassiker – 1978)
    30.08Det tatoverte hjertet av Mark Brennan (hardkokt krim med en sår kjerne – 1992)
    Barna ved stasjonen av Edith Nesbit (eventyrlig klassiker for barn – 1969)
    Om sirupsnipper, om døden og Zorba og litt til av Steffen Johanssen (bevegende drama for ungdom – 1984)
    23.08 Keystone av Peter Lovesey (krim fra Hollywoods stumfilmmiljø – 1995)
    Troll i eske av Edith Thronsen Ranum (drama for barn om å føle seg utenfor – 1971)
    Lucky Luke møter Billy The Kid av René Goscinny (drama for ungdom fra det ville vesten – 1987)
    16.08 Den som graver en grav for andre av John Hollen (kriminalhørespill – 1977)
    Barna i Nyskogen av Fredrick Marryat (hørespill for barn – 1958)
    Kikkeren av George Tabori (drama – 1986)
    09.08Inspektør Snusen 10 år etter av Arild Feldborg (humorkrim med Arve Opsahl – 1975)
    Tom Sawyer av Mark Twain (eventyrlig spenningsdrama for barn og ungdom – 1986)
    Tidskollisjonen av John Wyndham (science fiction om tidsreiser – 1980)
    02.08Den siste Bøschen av Gunnar Staalesen (Bergens-krim med Varg Veum – 1990)
    Nicos og eslet av Kai Relster (spenningsdrama for barn fra Rhodos under andre verdenskrig – 1969)
    Siste ordre av Brian W. Aldiss (science fiction om jordas undergang – 1980)
    26.07Navnet som brakte lykke av Jo Tenfjord (drama for barn om identitet – 1957)
    Den menneskelige faktor av Graham Greene (spionthriller – 1985)
    Hold hodet kaldt av Kurt Vonnegut jr. (science fiction om den moderne frankenstein – 1978)
    19.07Den kaukasiske dolken av Ivy Litvinov (krim fra det unge Sovjetunionen – 1991)
    Det røde slottet av Oddur Björnsson (drama for barn om fantasivenner og en fantasiverden – 1977)
    Eksisterer De, Mr. Johns? av Stanislaw Lem (science fiction om reservedelsmennesket – 1978)
    12.07Avdøde ønsket ikke blomster av Gerd Nyquist (klassisk detektivkrim – 1986)
    Drømmen om Narnia – Trollmannens nevø av C. S. Lewis (fantasy-klassiker for barn og ungdom – 1990)
    Skyggebilder av J. Bernlef (poetisk drama om demens – 1991)
    05.07Til døden skiller av John Dickson Carr (krim – 1980)
    Brannen av Babbis Friis Baastad (barn – 1966)
    Titanic – eller Den båtturen glemmer jeg aldri av Jesper Halle (humordrama for ungdom – 1989)
    28.06 Lugar B-13 av John Dickson Carr (klassisk grøsser – 1979)
    Piken med bambusfløyten av Edith Thronsen Ranum (barn – 1968)
    Sigmund drømmer av Helena Resjan (psykoanalytisk drama – 1995)
    21.06Hva fjellet skjulte av Tor Arne Johnsen (humorkrim – 1986)
    Den røde fyrlykta av John Hollen (spenningsserie for barn – 1980)
    Varulv over Vinderen av Jesper Halle (B-film for radio – 1988)
    14.06Nicholas Quinn rapporterer av Anthony Scott Veitch (agentkrim – 1969)
    Bronsesverdet av Johannes Heggland (historisk drama for barn, fortsettelse av Folket i dei kvite båtane – 1966)
    Kaleidoskop av Ray Bradbury (science fiction i kunsthodestereo (!) – 1978)
    07.06 Sagaen om Jonas Fjeld – Den gyldne pest av Øvre Richter Frich (krim – 1992)
    Reise på en ukjent planet av Sven Wernström (barn – 1973)
    Iatalas hukommelse av Sigurd Helseth (drama – 1986)
    31.05Sagaen om Jonas Fjeld – De sorte gribber av Øvre Richter Frich (krim – 1991)
    Wo-ai, Pao-Pei av T. C. Lengyel (barn – 1972)
    John Gabriel Borkman av Henrik Ibsen (drama – 1969)
    24.05Sherlock Holmes – eldre historier av Sir Arthur Conan Doyle (krim – 1958-1962)
    Den hvite stenen av Gunnel Linde (barn – 1973)
    Opprøret av Sven Wernström (ungdomsdrama – 1979)
    17.05Du er morderen av Øivind Bolstad (krim – 1960)
    Dunkervikas svarte skrekk av John Hollen (barn – 1977)
    Jeppe på Berget av Ludvig Holberg (drama – 1956)
    10.05Frøken Detektiv og arvemysteriet av Else Michelet (humorkrim – 1990)
    Pablo og de andre av Aimée Sommerfelt (barn – 1965)
    Amerikaturen av Odd Selmer (drama, nordisk hørespillpris – 1971)
    03.05Jeg vil vite hvem jeg er av Einar Schibbye (krim – 1958)
    Roboten er løs av Philip Newth (barn, første historie om roboten Matilda – 1986)
    Den ulykksalige enke i Michigan av Lisbet Hiide (drama, basert på en virkelig kriminalsak, fikk Nordisk Hørespillpris – 1991)
    26.04Ansiktet i skyggen av Per Lindeberg (krim – 1978)
    Bråk i tier’n av Prudence Andrew (barn og ungdom – 1971)
    Døtre av Bjørg Vik (drama – 1979)
    19.04Sagaen om Jonas Fjeld – I sølvlandets natt av Øvre Richter Frich (krim – 1990)
    Duer i skuddet av Prudence Andrew (barn – 1970)
    På egne ben av Odd Selmer (drama, vant Ibsen-prisen – 1987)
    12.04La Boutique av Francis Durbridge (krim – 1967, ble sendt som påskekrim i 1988)
    Sagaen om Jonas Fjeld – De knyttede næver av Øvre Richter Frich (krim – 1989)
    Monolittmordet av Else Michelet (humorkrim, sendt i påsken i Nitimen – 1988)
    Anne Franks dagbok av Frances Goodrich (barn – 1991)
    Kjenner du noe når jeg gjør slik? av Robert Sheckley (science fiction – 1970)
    05.04Ekko fra glemte graver av Edith Ranum (krim, fjerde serie med Julia Tinnberg – 1989)
    Heidi av Johanna Spyri (barn – 1958)
    Den røde pimpernell av Baronesse Orczy (historisk drama – 1960)
    29.03Spill med ukjent motiv av Edith Ranum (krim, andre serie med Julia Tinnberg – 1982)
    Marvin av Bo Carpelan (barn – 1966)
    Faust av Johann Wolfgang von Goethe (drama – 1967)
    22.03Hvem drepte Emma Forcett? av John W. Wainwright (krim – 1979)
    Gravplyndrerne av Mats-Arne Larsson (spenning for barn – 1994)
    Gjengangere av Henrik Ibsen (drama – 1985)
    15.03Grøssere fra nattradioen av diverse forfattere (14 minikrim – 1972)
    Jeg skal lure dem – alle sammen! av Erling Pedersen (skoledrama for barn – 1983)
    Kjærligheten er en ensom ting. Prosessen mot Agnar Mykle av Jan Hogne Sandven (dokumentardrama – 1993)
    Salamanderkrigen av Karel Capek (dystopisk fabel – 1950)
    08.03Spill i mørke av Edith Ranum (krim – 1979)
    Grisjka og bjørnen hans av René Guillot (barn – 1964)
    Startkapitalen av Johan Bargum (spenningsmettet drama – 1994)
    01.03Rødt mysterium av Einar Schibbye (krim – 1959)
    Tirdalsbrødrene av Kristian Elster d.y. (barn – 1964)
    Grünerløkka Tango av Liv Aakvik (drama – 1993)
    22.02Dødens budbærer av P. D. James (krim – 1991)
    Mary Jane av Dorothy Stirling (barn – 1972)
    Rebeccas barn av Tor Edvin Dahl (drama – 1984)
    15.02Kadaverkvartetten av Edith Ranum (krim – 1994)
    Jacob To-To møter uhyrlige Hugo Huggtann av Mordecai Richler (barn – 1983)
    Hjelp, vi har ferie! av Eva Schram og Terje Hoel (humor – 1986)
    08.02Vertshuset Jamaica av Daphne du Maurier (romantisk krim – 1982)
    Fuglungen av Tor Fretheim (barn – 1981)
    Mot bristepunktet av Arthur C. Clarke (science fiction – 1968)
    01.02De fires tegn av Sir Arthur Conan Doyle (krim med Sherlock Holmes – 1992)
    Tre gutter og Raggen av Axel Holland (spenning for barn – 1962)
    Neshornet av Eugène Ionesco (en absurd farse – 1982)
    25.01En fremmed i min grav av Margaret Millar (krim – 1990)
    Kotten tør ikke gå hjem av Marita Lindquist (barn – 1981)
    Stikk’a Shelley av Gertrude Samuels (ungdom – 1985)
    18.01Damen i tåken av Lester Powell (krim – 1962)
    Sascha av Helen Griffiths (barn – 1979)
    Det store eventyret av Reidar Anthonsen (radiospøk – 1985)
    11.01En studie i rødt av Sir Arthur Conan Doyle (krim m/ Sherlock Holmes – 1987)
    Stikkelsbærfolen av Desmond Marwood (musikal for barn – 1980)
    Avhopperen av Eric Saward (politisk satire – 1983)
    04.01Den selsomme saken med Sherlock Holmes og Sigmund Freud av Cecil Jenkins (krim – 1990)
    Jacob Gjøgler av Ole Røsholdt (barn – 1995)
    En våken og fri presse av Odd Selmer (radiokomedie – 1976)